Roháče, 1-2.9.2016

Tak ako všetci v lete, aj my sme chceli vypadnúť niekde do hôr. S kamošom Peťom sme sa preto rozhodli vybehnúť  do Západných Tatier, presnejšie na Roháče. Pôvodný plán bolo prejsť celý hrebeň Roháčov. Táto časť našich hôr nám bola úplne neznáma, keďže ešte ani jeden z nás tam nikdy nevkročil. Rozhodli sme sa preto začať našu viacdennú túru v Podbánskom. Tu začala aj modrá značka, ktorá nás po Kamenistej doline zaviedla až na Pyšné sedlo. Takmer celú cestu popri nás tiekol potok, v ktorom sa dalo príjemne osviežiť, hlavne pri tom teple, ktoré ešte začiatkom septembra panovalo. Po približne 3 hodinovom zápasení s ťažkými ruksakmi a takmer 900m prevýšení sme sa dostali do Pyšného sedla.

_DSC5140

Hneď od začiatku nám bolo jasné, že táto hrebeňovka nebude jednoduchá a dá nám poriadne zabrať. Čakalo nás takmer 50km po hrebeni, vysoké prevýšenia, strmé štíty, no najhoršie, žiadne pramene po ceste. Aj keď by sa jeden dva cestou našli, ťažko by v nich bola nejaká voda po dvojtýždňovom suchu. Takže sme už veľmi nepremýšľali a pohli sa z Pyšného sedla po červenej značke na Blyšť. Dlho nám trvalo kým sme sa rozhodli či skočíme aj na Bystrú, keďže je to najvyšší vrch Západných Tatier. Po pohľade na hodinky a zistení že je takmer šesť hodín večer bolo rozhodnuté. Musíme sa pohnúť ďalej ak chceme prejsť naplánovanú trasu aspoň za 3 dni.

_DSC5144

_DSC5157

Prvé kilometre nám ubiehali relatívne rýchlo. Chodník bol pekný, výhľady krásne a my plní energie. Občas sme pri chodníku zhliadli aj pasúcich sa kamzíkov. Slnko sa začínalo blížiť k horizontu a tak sme vedeli, že je čas nájsť si miesto na spanie. Chceli sme miesto, odkiaľ bude pekný výhľad na východ. Nakoniec sme teda zakotvili v Gáborovom Sedle.

_DSC5184

[Group 1]-_DSC5259__DSC5261-3 images

_DSC5279

Po ubytovaní sa sme si vychutnali pohľad na zapadajúce slnko a navarili si teplý čaj. Predsa len sú noci vysoko v horách stále chladnejšie, hoci sa leto blížilo ku koncu.

_DSC5193

_DSC5220

_DSC5261

Po zotmení nás privítali Tatry krásnou nočnou oblohou.

_DSC5303

Vraví sa, že rána sú najkrajšie na horách. A toto ráno tiež nebolo výnimkou. Po veternej a chladnej noci nás prebudili slnečné lúče o 6:04.

[Group 2]-_DSC5317__DSC5318-2 images

[Group 1]-_DSC5332__DSC5337-6 images

_DSC5343

_DSC5348

Rýchle raňajky, opäť teplý čaj a mohli sme sa dať do pohybu. Hneď zrána nás čakal výstup na Klin- 240 výškových metrov. Po ňom do Račkovho sedla, z neho na Hrubý vrch a tak na Volovec. Čas plynul a my sme si začali uvedomovať, že nám dochádza voda. Trochu sme to nedomysleli. Žiadne pramene cestou, plesá odkiaľ by sme mohli nabrať vodu pomerne ďaleko. Aj keby sa nám k ním chcelo zísť, vodu by bolo treba prevárať a my sme nemali dostatok plynu. Popri chôdzi sme teda rozmýšľali, ako tento zapeklitý problém vyriešime.

[Group 1]-_DSC5377__DSC5379-3 images

Rozhodli sme sa teda dôjsť na Volovec a odtiaľ možno ešte na Ostrý Roháč. Všetko záviselo od toho, koľko budeme mať k dispozícií síl a vody.

[Group 1]-_DSC5415__DSC5418-4 images

Čím sme boli bližšie k Jamníckemu sedlu, odkiaľ sa šlo na Ostrý Roháč, tým menej vody sme mali. A síl tiež. Preto sme sa na Volovci rozhodli po jednej noci hrebeňovku ukončiť. Nemalo zmysel sa trápiť ešte dva dni. Veď hory neodídu a my sa tu môžeme kedykoľvek vrátiť. S lepšou prípravou, skúsenosťami a môžno aj s väčším objemom vody.

_DSC5425

Preto sme sa pohli z Jamnického sedla k Jamnickým plesám a odtiaľ do Jamnickej doliny ktorá ústi v Račkovej Doline. Cestou dole som si asi v polovici zostupu podvrtol členok a týmto sa chcem poďakovať lesníkom, ktorí nám zastavili v Úzkej doline a odviezli nás na korbe až do Pribyliny. Bez nich by mi to trvalo snáď 3 dni.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s